
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 in. x NH 180 Micron 3 mil 366L 600Z Die Type D 3M™ Hookit™ MicroFinishing Film Disc
- Item Code: 051111-61029
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Hookit™ Microfinishing Film Disc 366L is rated Best in the 3M Microfinishing line of film backed discs. It features premium, micron-graded aluminum oxide abrasive bonded to a durable polyester film backing to produce a fast cut-rate and uniform finish on wood, solid surface composites, plastic, fiberglass, paint prep, coating and corrosion removal, primer, e-coat, or metal.
ORDER IN MULTIPLES of 500
Features
Back To Top- Aluminum oxide abrasive offers a fast cut, long life, and professional performance on many surfaces
- Durable polyester film backing enables close-tolerances and consistent finish
- Hookit™ hook and loop backing allows quick attachment and removal for multi-step finishing processes
- Load-resistant coating prevents dust and debris from clogging the disc
- Available in both open coat and dust control
Tech Specs
Back To Top| Application | Finishing, Sanding |
|---|---|
| Brand | 3M |
| Micron Grade | 180 ?m |
| Product Number | 366L |
| Color Family | Red |
| Color | Maroon |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Backing Material | Polyester Film |
| Backing Thickness | 3.0 mil |
| Coat Type | Open Coat |
| Equipment - Machines | Random Orbital Sanders |
| Overall Diameter Decimal | 6.0 in |
| Product Key | 366L |
| Substrate | Carbon Steel |
| 3M Brand | Hookit™ |
| Maximum Speed | 10000 rpm |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Backing Type | D |
| Product Form | Disc |
| Overall Diameter Metric | 152.4 mm |