
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 in. x NH P800 Grit 281W 3M™ Wetordry™ Cloth Disc, 50/Carton 250 ea/Case
- Item Code: 051111-61068
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Wetordry™ Cloth Disc 281W features a strong, waterproof mesh type cloth backing so the abrasive may be run wet or dry. It is commonly used for finishing on substrates like paint, e-coat primer, gel coat and metal. Discs clip on to a hand pad (sold separately) for hand applications.
ORDER IN MULTIPLES of 1,000
Features
Back To Top- Unique mesh cloth helps prevent loading
- Versatile cloth may be run wet or dry
- May be used for finishing on e-coat primer, gel coat, and metal
- Features aluminum oxide mineral for sharp cuts and fine finishes
- Abrasive may be attached to a hand or backup pad with clamps/clips
- Available in a range of sizes and grades to suit unique project needs
Tech Specs
Back To Top| Attachment Type | Clip-on |
|---|---|
| Color | Black |
| Color Family | Black |
| Overall Diameter Decimal | 6.0 in |
| Product Number | 281W |
| Backing Weight | YF Weight |
| Backing Material | Cloth |
| Brand | 3M |
| Overall Diameter Metric | 152.4 mm |
| Product Key | 281W |
| 3M Brand | Wetordry™ |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Capabilities | Surface Preparation |
| Product Form | Disc |
| Grit | P800 |