
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 in. x 72 in. 3M™ Trizact™ 307EA A100 JE-Weight Film-Lok Full-Flex Cloth Belt
- Item Code: 051111-69079
- Brand: Trizact
- Unit Size: 1
Description
3M™ Trizact™ Cloth Belt 307EA uses proprietary microreplication technology where micron-graded aluminum oxide particles are formed into tiny pyramids of abrasive mineral and then coated on a rayon backing. As these pyramids wear, fresh, sharp mineral is continually exposed to produce a consistent cut and a predictable, fine finish.
Features
Back To Top- Self-sharpening pyramids start sharp, stay sharp, and run cooler than conventional abrasives
- Flexible backing flows over contoured surfaces for consistent finishing
- Three-dimensional design enables very consistent finishes throughout the abrasive life in robotic applications
- Ideal for intermediate finishing and fine polishing prior to plating or buffing
- Produces finer finishes than conventional electrostatically coated abrasives
Tech Specs
Back To Top| Application | Polishing, Finishing |
|---|---|
| For Use On | Stainless Steel, Aluminum, High Nickel Alloy, Carbon Steel, Soft Metals |
| Machines | Pressure Assit Backstand, Bench Top Motors, Manual Backstand |
| Micron Grade | Micron Grade |
| Overall Width Decimal | 2.0000" |
| Overall Width Metric | 50.80 mm |
| Brand | Trizact |
| Backing Weight | JE Weight |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Color | Gray |
| Overall Length Decimal | 72.0000" |
| Backing Material | Rayon Cloth |
| Overall Length Metric | 1828.80 mm |