
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 in. x NH P240 255L 3M™ Hookit™ Gold Film Disc, 50/Carton 200 ea/Case
- Item Code: 051111-69621
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Hookit™ Gold Film Disc 255L features aluminum oxide abrasive grain on a film backing for a fast cut-rate and uniform, close-tolerance finish on wood, paint prep, and defect repair applications. The flexible film backing provides a consistent finish and greater tear-resistance than a comparable paper product, making it well-suited for a high-production environment.
ORDER IN MULTIPLES of 80 BOXES
Features
Back To Top- Aluminum oxide abrasive offers a fast cut, long life, and professional performance on many surfaces
- Tear-resistant film backing provides a close-tolerance, consistent finish
- 3M™ Hookit™ discs are easy to change and reuse, maximizing utility for the life of the disc
- Open coat construction provides a more aggressive cut
- Load-resistant coating prevents dust and debris from clogging the disc
Tech Specs
Back To Top| Substrate | Glass |
|---|---|
| Backing Material | Film |
| Product Form | Disc |
| 3M Brand | Hookit™ |
| Application | Finishing, Sanding |
| Backing Thickness | 2.0 mil |
| Equipment - Machines | Disc Sanders, Random Orbital Sanders |
| Overall Diameter Metric | 76.2 mm |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Color Family | Yellow |
| Grit | P240 |
| Product Number | 255L |
| Coat Type | Open Coat |
| Overall Diameter Decimal | 3.0 in |
| Brand | 3M |
| Color | Gold |
| Maximum Speed | 15000 rpm |