
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 Inch x 72 Yard, 3M Polyester Tape 8911 Transparent, 24 per case
- Item Code: 051111-92759
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Polyester Tape 8911, Transparent, 2.8 mil (0.07mm), silicone adhesive.
ORDER IN MULTIPLES of 24
Features
Back To Top- Clean removal during high-temperature masking operations such as powder coating
- Polyester film offers excellent thermal and chemical resistance while maintaining flexibility
- Silicone adhesive provides clean removal from a variety of surfaces
- Transparent backing provides easy identification and positioning
- Clear version of our 3M�� Polyester Tape 891
Tech Specs
Back To Top| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 26 (29) |
|---|---|
| Dimension 2 | 72 YD |
| Elongation | 110 Percent |
| Size Description | 2 in x 72 yd |
| Tensile Strength (metric) | 440 |
| Total Thickness | 2.3 |
| Series | 3M |
| Shelf Life in Months (from date of manufacture) | 24 |
| Backing Thickness | 0.9 |
| Backing Thickness (metric) | 0.02 |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 400 |
| Width | 2 Inch |
| Width (Metric) | 50.8 mm |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 204 |
| Minimum Operating Temperature (Fahrenheit) | -60 Degree Fahrenheit |
| Tensile Strength | 26 lb/in |
| Adhesive Type | Silicone |
| Backing Material | Polyester |
| Brand | 3M |
| Color | Transparent |
| Dimension 1 | 2 Inch |
| Length | 72 Linear Yard |
| Length (Metric) | 65.83 m |
| Product Form | Roll |