
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 Inch x 72 Yard, 3M Polyester Tape 8901 Blue, 36 per case
- Item Code: 051111-92767
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Polyester Tape 8901 is made with strong polyester backing and silicone adhesive, allowing it to be used in applications requiring high-temperatures or adhesion to silicone treated surfaces. This tape family offers a range of backing thickness to accommodate application needs from thin tape for splicing to a thicker, stronger tape for pulling through flashing or multiple layers.
ORDER IN MULTIPLES of 36
Features
Back To Top- Clean removal during high-temperature masking operations such as powder coating
- Polyester film offers excellent thermal and chemical resistance while maintaining flexibility
- Silicone adhesive provides clean removal from a variety of surfaces
- Translucent blue backing provides easy identification and positioning
Tech Specs
Back To Top| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 400 |
|---|---|
| Tensile Strength | 26 lb/in |
| Adhesive Type | Silicone |
| Color | Blue |
| Length | 72 Linear Yard |
| Minimum Operating Temperature (Fahrenheit) | -60 Degree Fahrenheit |
| Product Form | Roll |
| Backing Thickness | 0.9 |
| Backing Thickness (metric) | 0.02 |
| Dimension 1 | 1 Inch |
| Elongation | 115 Percent |
| Dimension 2 | 72 YD |
| Length (Metric) | 65.83 m |
| Size Description | 1 in x 72 yd |
| Width | 1 Inch |
| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 29 (31) |
| Series | 3M |
| Shelf Life in Months (from date of manufacture) | 18 |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 204 |
| Tensile Strength (metric) | 455 |
| Total Thickness | 2.4 |
| Width (Metric) | 25.4 mm |
| Backing Material | Polyester |
| Brand | 3M |