
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
72 mm x 450 Feet, 3M Water Activated Paper Tape 6146 Natural Medium Duty Reinforced, 10 rolls per case Bulk
- Item Code: 051111-97703
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
A fiberglass reinforced kraft paper backing and a high tack water-activated adhesive system.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- A gummed, high tack, water-activated, modified cornstarch based adhesive system on a paper backing.
- A water-activated tape that provides a strong seal to a wide variety of corrugated surfaces.
Tech Specs
Back To Top| Adhesive Type | Water Activated |
|---|---|
| Backing Material | Reinforced Paper |
| Color | Kraft |
| Length | 450 Linear Foot |
| Length (Metric) | 137.2 m |
| Size Description | 72 mm x 450 ft |
| Tape Grade | Economy |
| Thickness (Metric) | 0.1 |
| Width (Metric) | 72 mm |
| Brand | 3M |
| Thickness | 5.9 |
| Thickness Unit | mil |
| Width | 2.83 Inch |
| Thickness Metric Unit | mm |
| Core Size | 3 |
| Series | 3M |
| Product Form | Roll |