
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/4 Inch x 18 Inch 60 YF-weight, 3M Cloth Belt 577F, 50 per inner 200 per case
- Item Code: 051115-19553
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Cloth Belt 577F features alumina zirconia abrasive grain for increased cutting efficiency over aluminum oxide belts, and is backed with a heavy, water-resistant polyester backing that stands up to high-pressure applications and edge work. The durable backing ensures long life and supports both wet and dry operations.
Features
Back To Top- Heavyweight cloth backing provides durability for high-production environments
- Tough alumina zirconia abrasive mineral cuts fast and performs well on many substrates
- Available in a range of sizes and grades
Tech Specs
Back To Top| Brand | 3M |
|---|---|
| Product Form | Belt |
| Series | 3M |
| Width (Metric) | 19.05 mm |
| Color | Green |
| Dimension 1 | 3/4 Inch |
| Dimension 2 | 18 Inch |
| Substrate Category | Advanced Materials;Metal |
| Substrates | Aluminum;Brass;Bronze;Carbon Steel;Cobalt & Nickel Alloy;Stainless Steel;Titanium |
| Width | 0.75 Inch |
| Backing Material | Polyester Cloth |
| Backing Weight | YF Weight |
| Length (Metric) | 457.2 mm |
| Model Number | 577F |
| Splice Type | Fabric Splice |
| Mineral Type | Alumina Zirconia |
| Converted Form | File Belt |
| Size Description | 3/4 in X 18 in |
| Coat Type | Closed Coat |
| Grade | 60 |
| Length | 18 Inch |
| Primary Application | Metalworking;Paint Prep, Coating & Corrosion Removal |