
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 in. x NH P1000 300V Die 3M™ Hookit™ Film Disc, 50/Carton 200 ea/Case
- Item Code: 051115-19621
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The 3M™ Hookit™ Film Disc 360L features an aluminum oxide abrasive grain on a film backing for effective fine sanding on plastics, gel coats and polyurethane solid surface substrates. The sturdy film backing gives the durability needed for a high-production environment, and its excellent resistance to edge tearing provides longer life over discs with standard A-weight paper backings.
ORDER IN MULTIPLES of 200
Features
Back To Top- Aluminum oxide abrasive offers a fast cut and long life, and performs well on many surfaces
- Durable film backing is tear-resistant and provides a close-tolerance, consistent finish
- Open coat construction helps reduce loading and provides a more aggressive cut
- 3M™ Hookit™ Disc is easy to change and reuse, maximizing utility for the life of the disc
- Suitable for sanding and finishing on composites, gel coats, fiberglass, and other solid surface materials
Tech Specs
Back To Top| Maximum Speed | 20000 rpm |
|---|---|
| Overall Diameter Metric | 76.2 mm |
| Backing Material | Film |
| Overall Diameter Decimal | 3.0 in |
| 3M Brand | Hookit™ |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Color Family | Purple |
| Product Form | Disc |
| Product Key | 360L |
| Product Number | 360L |
| Backing Thickness | 3.0 mil |
| Brand | 3M |
| Equipment - Machines | Random Orbital Sanders |
| Grit | P1000 |
| Application | Finishing, Sanding |
| Hole Configuration | 300V |
| Substrate | Composite |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Coat Type | Open Coat |
| Color | Purple |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |