
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
9 Inch x 11 Inch P220 J-weight, 3M Utility Cloth Sheet 314D, 50 per inner 250 per case
- Item Code: 051115-19767
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Our 3M™ Utility Cloth Sheet 314D features a closed coat aluminum oxide abrasive bonded to a durable cloth backing suitable for blending, cleaning, contour finishing, deburring and rust removal on all metals and paints.
Features
Back To Top- Versatile, durable sheet performs on metal, wood and plastic surfaces
- Cloth backing is both flexible and durable enough for machine use
- Tear sheets by hand for convenient sizing and reduced waste
Tech Specs
Back To Top| Inner Depth/Length | 1.2 |
|---|---|
| Inner Gross Weight | 3 |
| Inner Height | 11.35 |
| Inner UPC | 30051115197674 |
| Form Type | Utility |
| Color | Maroon |
| Grade | P220 |
| Inner Total Base Units | 50 |
| Inner Total Pack Level Units | 50 |
| Length (Metric) | 279.4 mm |
| Model Number | 314D |
| Series | 3M |
| Width | 9 Inch |
| Backing Material | Cloth |
| Brand | 3M |
| Dimension 2 | 11 Inch |
| Inner Cubic Dimension (FTQ) | 0.072 |
| Length | 11 Inch |
| Substrates | All Metals;Paint |
| Backing Weight | J Weight |
| Coat Type | Closed Coat |
| Dimension 1 | 9 Inch |
| Inner Width | 9.15 |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Primary Application | Metalworking;Paint Prep, Coating & Corrosion Removal |
| Size Description | 9 in X 11 in |
| Width (Metric) | 228.6 mm |
| Inner Pack Level Quantity | 50 |
| Product Form | Sheet |
| Converted Form | Sheet |
| Substrate Category | Metal;Paint & Primer |