
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 Inch x 20 Yard P80 J-weight, 3M Utility Cloth Roll 314D, 5 per case
- Item Code: 051115-19782
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Utility Cloth Roll 314D provides light-weight cloth sanding strips used for hand sanding in many different applications. Constructed with aluminum oxide abrasive, our utility rolls come in a range of grades for common applications such as deburring, blending and repairing metal finishes, rust or other contaminant removal, and surface preparation for paints and coatings.
Features
Back To Top- Cloth backing is both flexible and durable to withstand heavy use
- Strips can be torn to size and wound around circular pieces, twisted to fit cylinders, or folded to reach into corners
- Handy packaging provides portability
Tech Specs
Back To Top| Dimension 2 | 20 YD |
|---|---|
| Length (Metric) | 18.288 m |
| Substrate Category | Metal;Paint & Primer |
| Backing Weight | J Weight |
| Coat Type | Closed Coat |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Primary Application | Metalworking;Paint Prep, Coating & Corrosion Removal |
| Product Form | Roll |
| Backing Material | Cloth |
| Brand | 3M |
| Substrates | All Metals;Paint |
| Width | 1 Inch |
| Converted Form | Roll |
| Width (Metric) | 25.4 mm |
| Length | 20 Linear Yard |
| Dimension 1 | 1 Inch |
| Form Type | Utility |
| Grade | P80 |
| Series | 3M |
| Size Description | 1 in X 20 YDS |
| Model Number | 314D |
| Color | Maroon |