
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1-1/2 Inch x 50 Yard P280 J-weight, 3M Utility Cloth Roll 314D, 5 per case
- Item Code: 051115-19804
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Utility Cloth Roll 314D provides light-weight cloth sanding strips used for hand sanding in many different applications. Constructed with aluminum oxide abrasive, our utility rolls come in a range of grades for common applications such as deburring, blending and repairing metal finishes, rust or other contaminant removal, and surface preparation for paints and coatings.
Features
Back To Top- Cloth backing is both flexible and durable to withstand heavy use
- Strips can be torn to size and wound around circular pieces, twisted to fit cylinders, or folded to reach into corners
- Handy packaging provides portability
Tech Specs
Back To Top| Form Type | Utility |
|---|---|
| Dimension 1 | 1 1/2 Inch |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Product Form | Roll |
| Series | 3M |
| Color | Maroon |
| Width | 1.5 Inch |
| Width (Metric) | 38.1 mm |
| Brand | 3M |
| Substrates | All Metals;Paint |
| Converted Form | Roll |
| Size Description | 1 1/2 in X 50 YDS |
| Backing Weight | J Weight |
| Coat Type | Closed Coat |
| Grade | P280 |
| Primary Application | Metalworking;Paint Prep, Coating & Corrosion Removal |
| Length | 50 Linear Yard |
| Substrate Category | Metal;Paint & Primer |
| Backing Material | Cloth |
| Dimension 2 | 50 YD |
| Length (Metric) | 45.72 m |
| Model Number | 314D |