
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1.88 Inch x 50 Yard 5.8 mil, 3M Value Duct Tape 1900 Silver, 24 per case Individual Wrap
- Item Code: 051115-23421
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Value Duct Tape 1900 is a good toolbox tape for general applications including light-duty sealing, bundling, marking and temporary repairs in non-critical applications. Its synthetic rubber adhesive sticks on contact to smooth metal, glass, plastic, sealed concrete and more, and the water-resistant polyethylene coating seals well in moist and humid environments.
ORDER IN MULTIPLES of 24
Features
Back To Top- Synthetic rubber pressure-sensitive adhesive sticks on contact to metal, glass, plastic, concrete and other surfaces
- Surface readily accepts writing with markers for temporary labeling
- Tape tears by hand from the roll for easy, convenient use
- Individually wrapped for easy identification and to keep the roll clean until ready for use
Tech Specs
Back To Top| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 62 (68) |
|---|---|
| Dimension 2 | 45.7000 M |
| Elongation | 15 Percent |
| Size Description | 1.88 in x 50 yd |
| Tensile Strength | 19 lb/in |
| Tensile Strength (metric) | 333 |
| Thickness | 5.8 |
| Backing Material | Polyethylene over cloth scrim |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 93 |
| Shelf Life in Months (from date of manufacture) | 12 |
| Thickness Metric Unit | mm |
| Width | 1.88 Inch |
| Product Form | Roll |
| Thickness (Metric) | 0.15 |
| Brand | 3M |
| Length (Metric) | 45.7 m |
| Dimension 1 | 48.0000 MM |
| Length | 50 Linear Yard |
| Width (Metric) | 48 mm |
| Adhesive Type | Synthetic Rubber |
| Color | Silver |
| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 200 |
| Series | 3M |
| Thickness Unit | mil |