
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4 Inch x 36 Yard, 3M Glass Cloth Tape 398FRP White, 8 per case Bulk
- Item Code: 051115-23483
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
A white, glass cloth film tape with an acrylic adhesive that provides superior product performance and Flame Retardant properties for aircraft maintenance and repair.
ORDER IN MULTIPLES of 8
Features
Back To Top- Flame retardant, seal cargo bay panels, F.A.R Part 25.853(a), F.A.R. Part 25.855(d), Boeing material spec BMS 5-146 Type I, Class I, Grade A, EU compliant per directive 23/11/EC, Airbus spec ABS 5649
- Strong, high temperature resistance, tough, durable, superior abrasion resistance, puncture resistance
Tech Specs
Back To Top| Maximum Operating Temperature (Fahrenheit) | 250 |
|---|---|
| Brand | 3M |
| Minimum Operating Temperature (Fahrenheit) | -20 Degree Fahrenheit |
| Dimension 1 | 4 Inch |
| Dimension 2 | 36 YD |
| Maximum Operating Temperature (Celsius) | 121 |
| Meets Specifications | BMS 5-146;F.A.R. 25.853(a);F.A.R. 25.855(d) |
| Size Description | 4 in x 36 yd |
| Width | 4 Inch |
| Product Form | Roll |
| Tensile Strength (metric) | 2276 |
| Backing Thickness (metric) | 0.13 |
| Elongation | 7 Percent |
| Series | 3M |
| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 38 (42) |
| Color | White |
| Width (Metric) | 101.6 mm |
| Length | 36 Linear Yard |
| Length (Metric) | 32.91 m |
| Shelf Life in Months (from date of manufacture) | 24 |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Backing Material | Glass cloth |
| Backing Thickness | 5 |
| Tensile Strength | 130 lb/in |
| Total Thickness | 7 |