
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.75 Inch x 180 Yard 5 mil, 3M Adhesive Transfer Tape 9485PC Clear, 12 rolls per case
- Item Code: 051115-23594
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Adhesive Transfer Tape 9485PC is a 350 high performance acrylic adhesive on a 4.2 mil 62 lb polycoated kraft paper liner
ORDER IN MULTIPLES of 12
Features
Back To Top- 58 lb. PCK (polycoated kraft) paper liner provides moisture resistance and minimizes wrinkles
- Excellent chemical resistance and shear and peel strength even at elevated temperatures
- Designed for short term temperature exposure up to 45�F (232�C) and long term 3�F (149�C)
- Adhesive is fiber reinforced for roll stability in narrow widths and to resist oozing
- Low odor for improved working environment
Tech Specs
Back To Top| Adhesion to HSE | 10 |
|---|---|
| Adhesion to LSE | 10 |
| Adhesive Peel Initial | 7 |
| Chemical Resistance | 8 |
| Humidity Resistance | High |
| Length (Metric) | 164.59 m |
| Meets Specifications | MIL-DTL-19834C;UL 746C;UL 969 |
| Size Description | 0.75 in x 180 yd 5 mil |
| Temp Resistance -- Upper (deg F) | 450 |
| UV Resistance | Medium |
| Dimension 1 | 3/4 Inch |
| Moisture Resistance | High |
| Shear Strength at 72 Degrees F (22 Degrees C) | High |
| Adhesion to Metal | 9 |
| Brand | 3M |
| Face-Side Adhesive Thickness | 5 |
| Width (Metric) | 19.05 mm |
| Adhesion to Foam | 9 |
| Face-Side Adhesive Type | 3M™ High Performance Acrylic Adhesive 350 |
| Product Form | Roll |
| Plasticizer Resistance | Medium |
| Series | 3M |
| Adhesive Tack Level | High |
| Adhesive Type | Acrylic |
| Total Thickness | 9.2 |
| Temp Resistance-- Lower (deg F) | -40 Degree Fahrenheit |
| Color | Clear |
| Length | 180 Linear Yard |
| Primary Liner | 58# Polycoated Kraft Paper (PCK) |
| Primary Liner Thickness | 4.2 |
| Adhesive Peel Ultimate | 9 |
| Dimension 2 | 180 YD |
| Nominal Tape Thickness (mils) w/o Liner | 5 |
| Primary Liner Color | Tan |
| Width | 0.75 Inch |