
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 in. x 72 in. 3M™ Trizact™ 237AA A160 X-Weight Film-Lok Full-Flex Cloth Belt
- Item Code: 051115-27849
- Brand: Trizact
- Unit Size: 1
Description
3M™ Trizact™ Cloth Belt 237AA uses proprietary microreplication technology by 3M where micron-graded aluminum oxide particles are formed into tiny pyramids of abrasive mineral and then coated on an X weight cloth backing. As these pyramids wear, fresh, sharp mineral is continually exposed to produce a consistent cut and a predictable, fine finish.
Features
Back To Top- Self-sharpening pyramids start sharp, stay sharp, and run cooler than conventional abrasives
- Flexible backing for consistent finish over contours
- Three-dimensional design enables very consistent finishes throughout the abrasive life in robotic applications
- For intermediate finishing and fine polishing prior to plating or buffing
- Ideal for intermediate finishing and fine polishing prior to plating or buffing
- Produces finer finishes than conventional electrostatically coated abrasives
Tech Specs
Back To Top| Application | Finishing, Grinding, Sanding, Polishing |
|---|---|
| Machines | Wide Belt Sanders, Manual Backstand, Edge Sanders, Pressure Assit Backstand, Bench Top Motors, Stroke Sanders, Centerless Grinders, Cylindrical Grinders |
| Micron Grade | A160 |
| Overall Length Decimal | 72.0000" |
| Overall Length Metric | 1828.80 mm |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Brand | Trizact |
| Overall Width Decimal | 2.0000" |
| Backing Material | Cloth |
| Color | Gray |
| Overall Width Metric | 50.80 mm |
| Backing Weight | X Weight |