
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
48 mm x 55 m, 3M Double Coated Tape 9737R Red, 24 rolls per case
- Item Code: 051115-31468
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Double Coated Tape 9737 is a Clear 3.5 mil acrylic double coated tape on a polyester film carrier
ORDER IN MULTIPLES of 24
Features
Back To Top- Adheres well to both kraft and coated papers
- High performance splicing tape for use on paper, plastics and other continuous web processes.
Tech Specs
Back To Top| Dimension 1 | 1.8897 Inch |
|---|---|
| Length | 60.15 Linear Yard |
| Brand | 3M |
| Primary Liner | 55# Densified Kraft Paper (DK) |
| Carrier Material | Polyester Film (PET) |
| Carrier Thickness | 0.5 |
| Dimension 2 | 2165.3543 Inch |
| Carrier Color | Clear |
| Length (Metric) | 55 m |
| Primary Liner Color | White |
| Series | 3M |
| Product Form | Roll |
| Width (Metric) | 48 mm |
| Color | Red |
| Size Description | 48 mm x 55 m |
| Width | 1.88 Inch |