
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 Inch x 36 Yard 5.0 mil, 3M Double Coated Paper Tape 410M, 24 rolls per case
- Item Code: 051115-31651
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Double Coated Paper Tape 410M is a 5.0 mil double coated paper tape with rubber adhesive 850 on a 3.0 mil 54 lb densified Kraft green plaid paper liner.
ORDER IN MULTIPLES of 24
Features
Back To Top- Natural rubber double coated tape with heavy paper carrier for increased strength and dimensional stability.
- Offers good initial adhesion to a variety of surfaces. For indoor and room temperature applications.
Tech Specs
Back To Top| Carrier Material | Paper |
|---|---|
| Chemical Resistance | 1 |
| Moisture Resistance | 1 |
| Nominal Adhesive Thickness (mils) | 6 |
| Primary Liner Thickness | 3 |
| Temp Resistance -- Upper (deg F) | 200 |
| Back-Side Adhesive Type | 850 Natural Rubber |
| Shear Strength at 72 Degrees F (22 Degrees C) | Medium |
| Size Description | 2 in x 36 yd |
| Adhesion to Foam | 5 |
| Adhesive Peel Ultimate | 10 |
| Humidity Resistance | 1 |
| Adhesion to Metal | 8 |
| Dimension 2 | 36 YD |
| Face-Side Adhesive Thickness | 2 |
| Length (Metric) | 32.91 m |
| UV Resistance | 1 |
| Solvent Resistance | 1 |
| Temp Resistance-- Lower (deg F) | -40 Degree Fahrenheit |
| Width (Metric) | 50.8 mm |
| Adhesive Peel Initial | 9 |
| Carrier Color | Natural |
| Face-Side Adhesive Type | 850 Natural Rubber |
| Length | 36 Linear Yard |
| Adhesion to HSE | 8 |
| Brand | 3M |
| Adhesion to LSE | 8 |
| Primary Liner | 54# Densified Kraft Paper |
| Back-Side Adhesive Thickness | 2 |
| Color | Natural |
| Dimension 1 | 2 Inch |
| Primary Liner Color | White with Green Plaid |
| Product Form | Roll |
| Series | 3M |
| Width | 2 Inch |