
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 Inch x 1 Inch x 1 Inch 8S FIN, Deburring Wheel 853193, 3 per case
- Item Code: 051115-32482
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Standard Abrasives Deburring Wheel binds open web, containing abrasive grain and resin, to a fiberglass core. Strong and dense, the wheel provides an excellent starting point for medium to heavy precision deburring, blending and polishing.
ORDER IN MULTIPLES of 3
Features
Back To Top- Great for removing medium to heavy burrs on parts with close tolerances, such as aluminum die cast flashing
- Uses fine grade silicon carbide mineral for sharp cutting action and smooth finishes
- Medium to hard density wheel stands up to edges
- Open web is load resistant, prolonging abrasive service life
- Conformable wheel to follow part geometry and reduce gouging
Tech Specs
Back To Top| Center Hole Diameter | 1 |
|---|---|
| Center Hole Diameter (Metric) | 25.4 |
| Product Form | Wheel |
| Corporate Division Code Description | Abrasives Systems Division |
| Dimension 1 | 6 in |
| Size Description | 6 in x 1 in x 1 in |
| Width | 1 Inch |
| Converted Form | Wheel |
| Form Type | Convolute |
| Grade | FIN |
| Width (Metric) | 25.4 mm |
| Dimension 2 | 1 in |
| Dimension 3 | 1 in |
| Diameter (Metric) | 152.4 mm |
| Brand | 3M |
| Corporate Division Code | AB |
| Density | 8 |
| Diameter | 6 Inch |
| Mineral Type | Silicon Carbide |