
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 Inch x 1 Inch x 1 Inch 5A MED, Metal Finishing Wheel 858182, 3 per case
- Item Code: 051115-32485
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Our Standard Abrasives Metal Finishing Wheel is a dense and stiff convolute wheel designed to help you achieve a final finish on a variety of metals.
ORDER IN MULTIPLES of 3
Features
Back To Top- Produces satin and antique finishes on a variety of metals
- Can be dressed to fit specific part geometry
- Rigid convolute wheel construction works well on flat surfaces and corners
- High cut rate requires low contact pressure
- Open web is load resistant, prolonging abrasive service life
Tech Specs
Back To Top| Center Hole Diameter (Metric) | 25.4 |
|---|---|
| Converted Form | Wheel |
| Density | 5 |
| Product Form | Wheel |
| Diameter | 6 Inch |
| Dimension 2 | 1 in |
| Corporate Division Code | AB |
| Grade | MED |
| Corporate Division Code Description | Abrasives Systems Division |
| Dimension 3 | 1 in |
| Dimension 1 | 6 in |
| Form Type | Convolute |
| Width (Metric) | 25.4 mm |
| Brand | 3M |
| Center Hole Diameter | 1 |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Size Description | 6 in x 1 in x 1 in |
| Width | 1 Inch |
| Diameter (Metric) | 152.4 mm |