
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 Inch x 9 Inch, Ultra Fine Hand Pad 827500, 60 pads per case
- Item Code: 051115-32526
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The Standard Abrasives Ultra Fine Hand Pad can be used by hand to lightly clean, blend, finish, polish and prepare surfaces for paint or other coatings. Ultra fine silicon carbide mineral is especially well-suited for finishing and stainless steel applications. This versatile pad can be used on metal, composite or plastic surfaces and can be used wet or dry.
60 PER CASE
Features
Back To Top- Waterproof; may be sued with solvents
- Flexible, conforms to work piece
- Uniform distribution of grain; consistent finish
- Pre-cut 6" x 9" size eliminates need to cut rolls
- Non-rusting
- Gray
Tech Specs
Back To Top| Form Type | Ultra Fine |
|---|---|
| Color | Gray |
| Length | 9 Inch |
| Corporate Division Code | AB |
| Dimension 1 | 6 in |
| Corporate Division Code Description | Abrasives Systems Division |
| Length (Metric) | 228.6 mm |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Size Description | 6 in x 9 in |
| Width (Metric) | 152.4 mm |
| Brand | 3M |
| Converted Form | Hand Pad |
| Dimension 2 | 9 in |
| Width | 6 Inch |
| Product Form | Hand Pad |