
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 Inch x 9 Inch, Heavy Duty Hand Pad 827510, 40 pads per case
- Item Code: 051115-32528
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The Standard Abrasives Heavy Duty Hand Pad aggressively cleans, deburrs, and finishes with a medium grade coarse abrasive and a tight, durable pad construction. It leaves a consistent, coarse finish, and is designed for use on metal, composites or plastic surfaces. It can be used wet or dry.
ORDER IN MULTIPLES of 40
Features
Back To Top- Medium grade, durable pad offers efficient results for heavy cleaning, deburring and finishing by hand
- Flexible pad easily conforms to contours and reaches into tight spaces
- Washable, reusable and rust-proof
- Tough aluminum oxide mineral removes light oxidation and rust
- A good alternative to steel wool, files, scrapers, wire brushes and sandpaper sheets
- Tan
Tech Specs
Back To Top| Form Type | Heavy Duty |
|---|---|
| Corporate Division Code | AB |
| Length | 9 Inch |
| Brand | 3M |
| Dimension 1 | 6 in |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Size Description | 6 in x 9 in |
| Color | Tan |
| Corporate Division Code Description | Abrasives Systems Division |
| Dimension 2 | 9 in |
| Width (Metric) | 152.4 mm |
| Converted Form | Hand Pad |
| Length (Metric) | 228.6 mm |
| Product Form | Hand Pad |
| Width | 6 Inch |