
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 Inch x 9 Inch, Industrial Scouring Hand Pad 827520, 60 pads per case
- Item Code: 051115-32529
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
ORDER IN MULTIPLES of 60
Features
Back To Top- Sharp aluminum oxide mineral removes light oxidation and rust
- Tough and durable high grade resin system stands up to wear and tear, prolonging abrasive service life
- May be used dry or with solvents or water-based detergents
- A good alternative to steel wool, files, scrapers, wire brushes and sandpaper sheets
Tech Specs
Back To Top| Form Type | Industrial Scouring |
|---|---|
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Color | Green |
| Brand | 3M |
| Corporate Division Code Description | Abrasives Systems Division |
| Dimension 1 | 6 in |
| Size Description | 6 in x 9 in |
| Corporate Division Code | AB |
| Length | 9 Inch |
| Converted Form | Hand Pad |
| Dimension 2 | 9 in |
| Length (Metric) | 228.6 mm |
| Width | 6 Inch |
| Width (Metric) | 152.4 mm |
| Product Form | Hand Pad |