
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/8 Inch x 1-1/2 Inch x 1/8 Inch 60 Grade, Aluminum Oxide Full Taper Cartridge Roll 704214, 100 per case
- Item Code: 051115-32882
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Standard Abrasives Aluminum Oxide Cartridge Roll is ideal for fast cutting on irregular contours and other hard-to-reach areas on all ferrous metals.
100 PER CASE
Features
Back To Top- Straight cylindrical shape enables operators to finish hard-to-reach areas
- Versatile range of minerals and grades are designed to meet specific project needs
- Arbor hole accommodates mandrel tool attachment, so abrasive may be used with various tools
- Multi-layer, multi-wear design enhances abrasive longevity and helps produce a consistent cut
Tech Specs
Back To Top| Center Hole Diameter (Metric) | 3.175 |
|---|---|
| Corporate Division Code Description | Abrasives Systems Division |
| Backing Weight | X Weight |
| Brand | 3M |
| Grade | 60 |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Diameter | 0.375 Inch |
| Dimension 1 | 3/8 in |
| Length | 1.5 Inch |
| Shape | Full Tapered |
| Diameter (Metric) | 9.525 mm |
| Corporate Division Code | AB |
| Form Type | Full Tapered |
| Max RPM | 24000 |
| Center Hole Diameter | 0.125 |
| Converted Form | Cartridge Roll |
| Dimension 2 | 1 1/2 in |
| Length (Metric) | 38.1 mm |
| Product Form | Cartridge Roll |
| Dimension 3 | 1/8 in |
| Size Description | 3/8 in x 1 1/2 in x 1/8 in |