
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/4 Inch x 1 Inch x 1/8 Inch 100 Grade, Aluminum Oxide Straight Cartridge Roll 706317, 100 per case
- Item Code: 051115-32903
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Standard Abrasives 706317 straight cartridge roll uses A/O aluminum oxide AO as the abrasive material and has a diameter of 1/4 in. Standard Abrasives incorporates this A/O aluminum oxide AO material into the cartridge roll forming a grit of 100. The cartridge roll has a length of 1 in. All abrasive products that rotate or spin, such as the ones in this category, have a maximum speed at which you can run them. This Standard Abrasives cartridge roll can be run at a maximum speed of 24000 RPMs.
ORDER IN MULTIPLES of 100
Tech Specs
Back To Top| Center Hole Diameter (Metric) | 3.175 |
|---|---|
| Size Description | 1/4 in x 1 in x 1/8 in |
| Corporate Division Code | AB |
| Length (Metric) | 38.1 mm |
| Center Hole Diameter | 0.125 |
| Converted Form | Cartridge Roll |
| Length | 1.5 Inch |
| Product Form | Cartridge Roll |
| Brand | 3M |
| Diameter (Metric) | 6.35 mm |
| Diameter | 0.25 Inch |
| Grade | P100 |
| Shape | Straight |
| Dimension 2 | 1 in |
| Dimension 1 | 1/4 in |
| Dimension 3 | 1/8 in |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Corporate Division Code Description | Abrasives Systems Division |
| Backing Weight | X Weight |
| Form Type | Straight |