
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/4 Inch x 1-1/2 Inch x 1/8 Inch 120 Grade, Aluminum Oxide Straight Cartridge Roll 709907, 100 per case
- Item Code: 051115-32933
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Standard Abrasive Cartridge Rolls are ideal for fast cutting on irregular contours and other hard-to-reach areas on all ferrous materials.
ORDER IN MULTIPLES of 100
Tech Specs
Back To Top| Backing Weight | X Weight |
|---|---|
| Corporate Division Code Description | Abrasives Systems Division |
| Dimension 2 | 1 1/2 in |
| Dimension 3 | 1/8 in |
| Length (Metric) | 38.1 mm |
| Converted Form | Cartridge Roll |
| Diameter | 0.25 Inch |
| Form Type | Straight |
| Brand | 3M |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Length | 1.5 Inch |
| Shape | Straight |
| Center Hole Diameter | 0.125 |
| Grade | P120 |
| Product Form | Cartridge Roll |
| Center Hole Diameter (Metric) | 3.175 |
| Corporate Division Code | AB |
| Diameter (Metric) | 6.35 mm |
| Dimension 1 | 1/4 in |
| Size Description | 1/4 in x 1 1/2 in x 1/8 in |