
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 Inch x 50 Yard P120 J-weight, Aluminum Oxide Handy Roll 713297, 10 per case
- Item Code: 051115-32977
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Conveniently packaged for portability, the multi-purpose Standard Abrasives™ Aluminum Oxide Handy Roll has a flexible yet durable cloth backing suitable for hand sanding on ferrous and non-ferrous metals, wood and plastic. Users can easily tear off a strip of desired length for maintenance applications such as cleaning, finishing and paint prep.
Features
Back To Top- Cloth backing is both flexible and durable enough to withstand heavy use
- Strips can be torn to size and wound around circular pieces, twisted to fit cylinders, or folded to reach into corners
- May be used with water, water-based, and oil-based coolants �� eliminates costly degreasing of parts before polishing and deburring
- Handy packaging provides portability
- Maroon
Tech Specs
Back To Top| Backing Weight | J Weight |
|---|---|
| Dimension 2 | 50 yd |
| Product Form | Roll |
| Corporate Division Code | AB |
| Dimension 1 | 2 in |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Size Description | 2 in x 50 yds |
| Width | 2 Inch |
| Brand | 3M |
| Corporate Division Code Description | Abrasives Systems Division |
| Length (Metric) | 48.46 m |
| Converted Form | Roll |
| Form Type | Handy |
| Grade | P120 |
| Width (Metric) | 50.8 mm |
| Length | 50 Linear Yard |