
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1-1/2 Inch x 1/2 Inch x 3 Ply x 8-32 A MED, Buff and Blend Cross Buff HS 725005, 50 per inner 500 per case
- Item Code: 051115-33007
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The Standard Abrasives Buff and Blend Cross Buff HS is uniquely designed to clean and polish hard-to-reach areas like the internal diameters of pipes and tubing. The Buff & Blend HS material allows removing surface contaminants without eliminating critical detail or gouging the workpiece.
ORDER IN MULTIPLES of 50
Features
Back To Top- Open-web buff responds to surface imperfections with minimal gouging or marring of the substrate, sustaining part geometry
- Tough nylon face removes surface contaminants while resisting chatter or gouging of the workpiece
- Resin coated surface runs cool and is waterproof for use with lubricants
- Available in coarse (green) and medium (blue) abrasive grades to help produce satin finishes on soft metal
Tech Specs
Back To Top| Converted Form | Cross Buff |
|---|---|
| Size Description | 1 1/2 in x 1/2 in8-32 |
| Eyelet | 8-32 |
| Width | 0.5 Inch |
| Grade | MED |
| Corporate Division Code | AB |
| Brand | 3M |
| Corporate Division Code Description | Abrasives Systems Division |
| Diameter (Metric) | 38.1 mm |
| Dimension 1 | 1/2 in |
| Product Form | Cross Buff |
| Width (Metric) | 12.7 mm |
| Form Material | HS |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Attachment Type | Eyelet |
| Color | Blue |
| Diameter | 1.5 Inch |
| Dimension 2 | 1 1/2 in |
| Ply | 3 |