
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1-1/2 Inch x 1/2 Inch x 3 Ply x 8-32 A VFN, Buff and Blend Cross Buff HP 725006, 50 per inner 500 per case
- Item Code: 051115-33008
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Standard Abrasives Buff and Blend Cross Buff HP has a unique design that conforms to a variety of metal surfaces, making it ideal for polishing and cleaning inside diameters and hard-to-reach areas.
ORDER IN MULTIPLES of 50
Features
Back To Top- HP material��s durable construction is aggressive and withstands heavy edge work while deburring, contributing to longer service life
- Ability to conform to the substrate makes the Buff and Blend Cross Buff ideal for edge deburring on Aluminum extrusions
- May be used for deburring on aluminum die cast flashing
- Aluminum oxide mineral offers an aggressive cut, useful for removing heavy surface oxidation
Tech Specs
Back To Top| Ply | 3 |
|---|---|
| Size Description | 1 1/2 in x 1/2 in8-32 |
| Width (Metric) | 12.7 mm |
| Brand | 3M |
| Corporate Division Code Description | Abrasives Systems Division |
| Diameter (Metric) | 38.1 mm |
| Dimension 2 | 1 1/2 in |
| Form Material | HP |
| Eyelet | 8-32 |
| Grade | VFN |
| Attachment Type | Eyelet |
| Converted Form | Cross Buff |
| Dimension 1 | 1/2 in |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Width | 0.5 Inch |
| Color | Maroon |
| Corporate Division Code | AB |
| Diameter | 1.5 Inch |
| Product Form | Cross Buff |