
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4-1/2 Inch x 1/2 Inch x 7/8 Inch, Type 27 Unitized Wheel 811632, 632, 5 per inner 50 per case
- Item Code: 051115-33045
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
When faced with blending or finishing tricky areas such as internal right angles, choose the Standard Abrasives Type 27 Unitized Wheel - 600 Series for easier access and excellent results. These wheels have a soft to medium density, making them a good match for light-pressure cleaning and blending, and removing small burrs or other surface imperfections.
5 PER CARTON / 50 PER CASE
Features
Back To Top- Non-woven nylon strands will not melt or smear when heated, reducing potential for unwanted marks and blemishes
- Most aggressive for deburring
- Capable of replacing 80 & 120 grit coated abrasive discs
- Silicon carbide mineral suits ferrous and non-ferrous metals, including exotic metals and titanium, as well as composites
- Provides clean, bright surface finish on stainless steel
- Runs clockwise and counterclockwise, allowing greater versatility
- Open web is load resistant, contributing to longer abrasive service life
Tech Specs
Back To Top| Center Hole Diameter | 0.87 |
|---|---|
| Converted Form | Wheel |
| Diameter (Metric) | 114.3 mm |
| Form Material | 632 |
| Grade | FIN |
| Product Form | Wheel |
| Size Description | 4 1/2 in x 1/2 in x 7/8 in |
| Width | 0.5 Inch |
| Diameter | 4.5 Inch |
| Dimension 2 | 1/2 in |
| Corporate Division Code | AB |
| Dimension 3 | 7/8 in |
| Mineral Type | Silicon Carbide |
| Dimension 1 | 4 1/2 in |
| Form Type | Type 27 |
| Corporate Division Code Description | Abrasives Systems Division |
| Brand | 3M |
| Center Hole Diameter (Metric) | 22.098 |
| Width (Metric) | 12.7 mm |