
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4-1/2 in. x 7/8 in. Medium 821210 Standard Abrasives™ Surface Conditioning Flap Disc, 5/Carton 50 ea/Case
- Item Code: 051115-33050
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Suitable for a variety of substrates, the Standard Abrasives™ Surface Conditioning Flap Disc effectively blends, deburrs and finishes in one step. It can also be used for light grinding. The overlapping flaps provide several layers of abrasives for increased durability and enhanced cut rate. The versatility of the Surface Conditioning Flap Disc makes it a handy standby in any workshop.
ORDER IN MULTIPLES of 5
Features
Back To Top- Non-woven flaps combine deburring, blending and finishing into one step for greater efficiency
- Constructed for long life, flexibility, heat-resistance and load-resistance
- Excellent choice for aluminum, steel and titanium substrates
- Overlapping flaps increase durability and enhance cut rate
- Open web responds to surface irregularities and minimizes gouging of the part
- Phenolic resin plate provides cushion effect for optimal blending and dampens vibration, reducing operator fatigue and tool wear
- Made with aluminum oxide for fast cut rate and long life
Tech Specs
Back To Top| Grade | Medium |
|---|---|
| Overall Diameter Metric | 114.3 mm |
| Center Hole Metric | 22.225 mm |
| 3M Brand | Standard Abrasives™ |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Brand | 3M |
| Maximum Speed | 13300 rpm |
| Product Form | Disc |
| Center Hole Diameter Decimal | 0.875 in |
| Overall Diameter Decimal | 4.5 in |