
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 Inch x 9 Inch, White Cleaning Hand Pad 827525, 60 pads per case
- Item Code: 051115-33054
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The Standard Abrasives Hand Pad, a white cleaning hand pad, can be used for lightweight hand applications - use it on fine finishes to lightly clean, blend, finish, polish, deburr, and prepare surfaces for paint or other coatings. It is designed for use on metal, composite, or plastic surfaces and can be used wet or dry.
ORDER IN MULTIPLES of 60
Features
Back To Top- Efficiently performs lightweight cleaning tasks and leaves a fine finish
- Flexible pad easily conforms to contours and reaches into tight spaces
- Washable, reusable and rust-proof
- A good alternative to steel wool, files, scrapers, wire brushes and sandpaper sheets
- White
Tech Specs
Back To Top| Form Type | Cleaning |
|---|---|
| Brand | 3M |
| Length | 9 Inch |
| Length (Metric) | 228.6 mm |
| Corporate Division Code Description | Abrasives Systems Division |
| Dimension 2 | 9 in |
| Converted Form | Hand Pad |
| Product Form | Hand Pad |
| Width | 6 Inch |
| Corporate Division Code | AB |
| Size Description | 6 in x 9 in |
| Width (Metric) | 152.4 mm |
| Color | White |
| Dimension 1 | 6 in |