
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4 Inch x 30 Feet A FIN, Aluminum Oxide Buff and Blend GP Roll 830015, 3 per case
- Item Code: 051115-33060
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The Standard Abrasives Aluminum Oxide Buff and Blend Roll combines nylon strands and aluminum oxide with a resin bond, resulting in an open web that is responsive and durable enough for deburring, cleaning, blending and finishing. Available in a versatile range of grades and sizes, you can choose the right roll for your application.
ORDER IN MULTIPLES of 3
Features
Back To Top- Aluminum oxide mineral is friable and breaks down to reveal sharp cutting edges for a consistent cut
- Abrasive may be run wet to help wash away swarf and keep abrasive running cool, minimizing potential for heat-induced smearing and blemishes
- Roll form may be shaped according to application requirements
- Versatile selection of Buff and Blend materials are available to ensure the right roll for each application
Tech Specs
Back To Top| Corporate Division Code | AB |
|---|---|
| Length (Metric) | 9.14 m |
| Length | 30 Linear Foot |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Dimension 2 | 30 ft |
| Form Material | GP |
| Grade | FIN |
| Corporate Division Code Description | Abrasives Systems Division |
| Size Description | 4 in x 30 ft |
| Width (Metric) | 101.6 mm |
| Converted Form | Roll |
| Width | 4 Inch |
| Dimension 1 | 4 in |
| Product Form | Roll |
| Brand | 3M |