
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/4 in. A/O Coarse 840031 TSM Brown Standard Abrasives™ Quick Change Surface Conditioning FE Disc, 50/Carton 10 Cartons/Case
- Item Code: 051115-33069
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The Standard Abrasives™ Quick Change Surface Conditioning FE Disc saves time preparing workpieces for final finishes and coatings by performing one-step prep work. A reliable choice for edgework, some of its best uses include deburring and blending. FE material is an outstanding performer for flats and edgework when high contact pressure and stock removal are required.
ORDER IN MULTIPLES of 50
Features
Back To Top- High edge durability and flexibility
- Designed for blending and deburring on ferrous metals, stainless steel, and high nickel/chrome alloys
- Aluminum oxide on FE material provides high initial and extended cut rate
- Most efficient on ferrous materials when high contact pressure and stock removal are required
- Open web responds to surface irregularities and minimizes gouging of the part
- Easy fastening and swapping of quick change discs enhances tool efficiency and worker productivity
- Available in brown, coarse-grade; maroon, medium-grade; and blue, very fine grade
Tech Specs
Back To Top| Attachment Type | TSM |
|---|---|
| Color | Brown |
| Overall Diameter Metric | 19.05 mm |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Maximum Speed | 20000 rpm |
| Product Form | Disc |
| Overall Diameter Decimal | 0.75 in |
| Color Family | Brown |
| 3M Brand | Standard Abrasives™ |
| Grade | Coarse |
| Brand | 3M |