
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
8 in. x 1/2 in. 840902 Standard Abrasives™ Cleaining Pro Disc, 5/Pac 50 ea/Case
- Item Code: 051115-33145
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The Standard Abrasives™ Cleaning Pro Disc is ideal for cleaning welds, removing corrosion, rust, scale, paints, varnishes and sealants from difficult-to-reach surfaces. Constructed of large nylon filament, this disc’s open, non-loading structure performs rapid removal of surface contaminants while producing fine finishes.
ORDER IN MULTIPLES of 5
Features
Back To Top- Can be used for cleaning, finishing and blending on fiberglass and metals
- Open abrasive design resists loading for faster cut-rates
- Nylon mesh and silicon carbide combination offers a fine cleaning finish
- Provides consistent finishes on flat and irregular surfaces
Tech Specs
Back To Top| Color | Blue |
|---|---|
| Overall Diameter Decimal | 8.0 in |
| 3M Brand | Standard Abrasives™ |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Brand | 3M |
| Center Hole Metric | 12.7 mm |
| Color Family | Blue |
| Overall Diameter Metric | 203.2 mm |
| Product Form | Disc |
| Center Hole Diameter Decimal | 0.5 in |