
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4-1/2 in. x 3/8 in. A-Medium 844510 Standard Abrasives™ Buff and Blend GP Disc, 10/Pac 100 ea/Case
- Item Code: 051115-33155
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
A good starting point for many different light-duty applications, the Standard Abrasives™ Buff and Blend GP Disc is a versatile non-woven abrasive disc designed to lightly blend, clean, deburr and finish a variety of metals.
ORDER IN MULTIPLES of 100
Features
Back To Top- Moderately aggressive material offers great versatility and may be used for a variety of light-duty industrial applications, including cleaning and deburring
- Multi-purpose abrasive discs work well on most metals
- Tough nylon web cleans and deburrs while leaving a professional finish
- Flexible, pliable open web removes burrs and surface contaminants
- Open web is load resistant, limiting buildup of debris that can clog the abrasive
- Available in various sizes, minerals and grades to accommodate a variety of project needs
- Maroon
Tech Specs
Back To Top| 3M Brand | Standard Abrasives™ |
|---|---|
| Center Hole Diameter Decimal | 0.375 in |
| Color | Maroon |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Overall Diameter Metric | 114.3 mm |
| Product Form | Disc |
| Brand | 3M |
| Color Family | Red |
| Grade | Medium |
| Center Hole Metric | 9.525 mm |
| Overall Diameter Decimal | 4.5 in |