
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5 in. Very Fin.e 845616 Standard Abrasives™ Surface Conditioning RC Disc, 100 ea/Case
- Item Code: 051115-33162
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The Standard Abrasives™ Surface Conditioning RC Disc combines edge durability and flexibility with high initial and extended cut rate to create a great all-around disc pad for deburring, blending, cleaning and finishing of composites or other soft metals.
ORDER IN MULTIPLES of 100
Features
Back To Top- High edge durability and flexibility
- Designed for blending, coating removal, finishing, and light deburring
- Aluminum Oxide on RC material provides good initial and extended cut rate
- Best material for general use and average pressure usage
- Most efficient on flat surfaces made of composites or soft metals
- Available with Hook and Loop attachment
Tech Specs
Back To Top| Product Key | Surface Conditioning Disc |
|---|---|
| Product Form | Disc |
| Overall Diameter Metric | 127.0 mm |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Maximum Speed | 7000 rpm |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| 3M Brand | Standard Abrasives™ |
| Grade | Very Fine |
| Overall Diameter Decimal | 5.0 in |
| Brand | 3M |