
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5 in. x 5/8 in. Medium 847612 Standard Abrasives™ Surface Conditioning FE Disc, 100 ea/Case
- Item Code: 051115-33173
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The Standard Abrasives™ Surface Conditioning FE Disc combines high edge durability and flexibility with high initial and extended cut rate for edge work, deburring and blending of all metal types on both flat and contoured surfaces.
ORDER IN MULTIPLES of 100
Features
Back To Top- High edge durability and flexibility
- Designed for blending, coating removal, finishing, and light deburring
- Aluminum Oxide on FE material provides high initial and extended cut rate
- Most efficient on ferrous materials when high contact pressure and stock removal are required
- Available with Hook and Loop attachment
Tech Specs
Back To Top| Center Hole Metric | 15.748 mm |
|---|---|
| Overall Diameter Metric | 127.0 mm |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Color | Dark Maroon |
| Color Family | Red |
| Overall Diameter Decimal | 5.0 in |
| 3M Brand | Standard Abrasives™ |
| Center Hole Diameter Decimal | 0.62 in |
| Grade | Medium |
| Brand | 3M |
| Product Key | Surface Conditioning Disc |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Product Form | Disc |