
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 Inch x 1/4 Inch x 1/4 Inch, Aluminum Oxide Unitized Wheel 852110, 521, 10 per case
- Item Code: 051115-33186
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The soft, conformable density of the Standard Abrasives Aluminum Oxide Unitized Wheel 500 Series makes it a good match for light-pressure cleaning, blending and finishing on flat or contoured parts. When strict dimension tolerances are required, these non-woven abrasive wheels offer operators the finesse needed to deliver precise results.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Soft density offers exceptional conformability which is especially important for applications with close tolerances
- Cuts faster than Standard Abrasives�� Buff and Blend non-woven products, though with less flexibility
- Runs clockwise and counterclockwise, allowing greater flexibility and versatility when paired with tools and machines
- Open web is load resistant, contributing to longer abrasive service life
- Center hole wheel attaches to tool with a unitized wheel mandrel (sold separately)
Tech Specs
Back To Top| Form Type | Unitized |
|---|---|
| Size Description | 2 in x 1/4 in x 1/4 in |
| Diameter | 2 Inch |
| Dimension 3 | 1/4 in |
| Corporate Division Code | AB |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Center Hole Diameter (Metric) | 6.35 |
| Density Rating | Soft |
| Diameter (Metric) | 50.8 mm |
| Dimension 1 | 2 in |
| Brand | 3M |
| Converted Form | Wheel |
| Form Material | 521 |
| Product Form | Wheel |
| Width | 0.25 Inch |
| Center Hole Diameter | 0.25 |
| Dimension 2 | 1/4 in |
| Width (Metric) | 6.35 mm |
| Corporate Division Code Description | Abrasives Systems Division |
| Grade | MED |