
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
8 Inch x 1 Inch x 3 Inch 8S FIN, GP Plus Wheel 853353, 3 per case
- Item Code: 051115-33205
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Strong and durable, the Standard Abrasives™ General Purpose Plus Wheel is the best Standard Abrasives™ wheel for deburring, blending and cleaning when a consistent cut rate and wheel durability are a primary requirement.
Features
Back To Top- Excellent wheel for deburring, blending and cleaning when a consistent cut rate and wheel durability are a primary requirement
- Fast cut rate contributes to fast removal of burrs, helping to increase productivity
- Medium to fine grade mineral produces fine finishes on parts such as surgical tools
- Hard density wheel stands up to edges
- Open web is load resistant, prolonging abrasive service life
Tech Specs
Back To Top| Center Hole Diameter | 3 |
|---|---|
| Dimension 2 | 1 in |
| Dimension 3 | 1 in |
| Corporate Division Code Description | Abrasives Systems Division |
| Width | 1 Inch |
| Center Hole Diameter (Metric) | 76.2 |
| Corporate Division Code | AB |
| Density | 8 |
| Mineral Type | Silicon Carbide |
| Diameter | 8 Inch |
| Diameter (Metric) | 203.2 mm |
| Dimension 1 | 8 in |
| Product Form | Wheel |
| Form Type | Convolute |
| Grade | FIN |
| Width (Metric) | 25.4 mm |
| Brand | 3M |
| Converted Form | Wheel |
| Size Description | 8 in x 1 in x 3 in |