
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 Inch x 1/4 Inch x 1/4 Inch, S/C Unitized Wheel 863235, 632, 10 per case
- Item Code: 051115-33235
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Wheels in our Standard Abrasives Silicon Carbide Unitized Wheel 600 Series have a soft to medium density, making them a good match for medium-pressure finishing and polishing on flat or contoured parts. Choose a 600 Series wheel when your application calls for an upgrade in edge durability over a Series 500 wheel.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Silicon Carbide mineral is suitable for ferrous and non-ferrous metals, including exotic metals and titanium, as well as composites
- Increased edge durability over the 500 Series offers better cut and lengthens abrasive life
- Runs clockwise and counterclockwise, allowing greater versatility when paired with tools and machines
- Open web is load resistant, contributing to longer abrasive service life
Tech Specs
Back To Top| Corporate Division Code | AB |
|---|---|
| Density | 6 |
| Center Hole Diameter | 0.25 |
| Diameter (Metric) | 76.2 mm |
| Converted Form | Wheel |
| Dimension 2 | 1/4 in |
| Dimension 3 | 1/4 in |
| Center Hole Diameter (Metric) | 6.35 |
| Form Material | 632 |
| Grade | FIN |
| Size Description | 3 in x 1/4 in x 1/4 in |
| Width (Metric) | 6.35 mm |
| Corporate Division Code Description | Abrasives Systems Division |
| Density Rating | Soft/Medium |
| Mineral Type | Silicon Carbide |
| Width | 0.25 Inch |
| Diameter | 3 Inch |
| Dimension 1 | 3 in |
| Brand | 3M |
| Form Type | Unitized |
| Product Form | Wheel |