
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 Inch x 1/4 Inch x 1/4 Inch, Aluminum Oxide Unitized Wheel 881135, 811, 10 per case
- Item Code: 051115-33307
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Standard Abrasives Aluminum Oxide 800 Series Unitized Wheel is a hard density wheel designed with extra tough edge durability, making it a good match for heavy-duty edge deburring and stainless steel polishing applications.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Harder material density and increased edge durability over 700 Series Unitized Wheels increases life for heavy-duty tasks
- Aluminum oxide mineral is a good match for ferrous and non-ferrous metals, including aluminum
- Runs clockwise and counterclockwise, allowing greater versatility when paired with tools and machines
- Open web is load resistant, contributing to longer abrasive service life
- Center hole wheel comes in a range of diameters from 1-6? and attaches to tool with a unitized wheel mandrel (sold separately)
Tech Specs
Back To Top| Form Material | 811 |
|---|---|
| Corporate Division Code | AB |
| Converted Form | Wheel |
| Dimension 2 | 1/4 in |
| Dimension 3 | 1/4 in |
| Corporate Division Code Description | Abrasives Systems Division |
| Width | 0.25 Inch |
| Brand | 3M |
| Density Rating | Hard |
| Form Type | Unitized |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Center Hole Diameter | 0.25 |
| Diameter (Metric) | 76.2 mm |
| Diameter | 3 Inch |
| Dimension 1 | 3 in |
| Center Hole Diameter (Metric) | 6.35 |
| Grade | CRS |
| Size Description | 3 in x 1/4 in x 1/4 in |
| Width (Metric) | 6.35 mm |
| Product Form | Wheel |