
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 Inch x 1/4 Inch x 1/4 Inch, Aluminum Oxide Unitized Wheel 891135, 911, 10 per case
- Item Code: 051115-33353
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The extra hard Standard Abrasives Aluminum Oxide 900 Series Unitized Wheel is the most dense and aggressive wheel in our Standard Abrasives Unitized Wheels line. This non-woven abrasive wheel is engineered with the highest level of toughness and edge durability for effective removal of challenging burrs and efficient polishing of harder metals.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Harder material density and increased edge durability over 800 Series Unitized Wheels increases life for heavy-duty tasks and hard metals
- Aluminum oxide mineral is a good match for ferrous and non-ferrous metals, including aluminum
- Runs clockwise and counterclockwise, allowing greater versatility when paired with tools and machines
- Center hole wheel comes in a range of diameters from 1-6? and attaches to tools with a unitized wheel mandrel (sold separately)
Tech Specs
Back To Top| Brand | 3M |
|---|---|
| Corporate Division Code Description | Abrasives Systems Division |
| Width | 0.25 Inch |
| Width (Metric) | 6.35 mm |
| Density Rating | Extra Hard |
| Size Description | 3 in x 1/4 in x 1/4 in |
| Center Hole Diameter | 0.25 |
| Diameter (Metric) | 76.2 mm |
| Form Type | Unitized |
| Center Hole Diameter (Metric) | 6.35 |
| Corporate Division Code | AB |
| Grade | CRS |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Converted Form | Wheel |
| Dimension 2 | 1/4 in |
| Product Form | Wheel |
| Diameter | 3 Inch |
| Dimension 1 | 3 in |
| Dimension 3 | 1/4 in |
| Form Material | 911 |