
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 in. SiC Coarse 840396 QS200PM Die TSM Blue Standard Abrasives™ Quick Change Cleaining Pro Disc, 25/Carton 250 ea/Case
- Item Code: 051115-35143
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The Standard Abrasives™ Quick Change Cleaning Pro Disc is ideal for cleaning welds, removing corrosion, rust, scale, paints, varnishes and sealants from difficult to reach surfaces. Constructed of large nylon filament, they are an open, non-loading structure that performs rapid removal of surface contaminants, while producing fine finishes.
ORDER IN MULTIPLES of 250
Features
Back To Top- Can be used for cleaning, finishing and blending on fiberglass or metals
- Open abrasive design resists loading for faster cut rates
- Nylon mesh and silicon carbide combination offers a fine cleaning finish
- Available with either the Quick Change TS or TR attachment systems
- Provides consistent finish on flat and irregular surfaces
Tech Specs
Back To Top| 3M Brand | Standard Abrasives™ |
|---|---|
| Attachment Type | TSM |
| Color | Blue |
| Overall Diameter Decimal | 2.0 in |
| Overall Diameter Metric | 50.8 mm |
| Grade | Coarse |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Color Family | Blue |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| Brand | 3M |
| Product Form | Disc |