
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 in. A/O Coarse 810311 Q200P Die TR Maroon Standard Abrasives™ Quick Change Buff and Blend GP Disc, 50/Carton 500 ea/Case
- Item Code: 051115-35154
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
A good starting point for many different light-duty applications, the Standard Abrasives™ Quick Change Buff and Blend GP Disc is a versatile non-woven abrasive disc designed to lightly blend, clean, deburr and finish smaller areas on a variety of metals. The quick change system offers both convenience and a secure attachment to the tool, enhancing operator efficiency and productivity.
ORDER IN MULTIPLES of 500
Features
Back To Top- Moderately aggressive material offers great versatility and may be used for a variety of light-duty industrial applications, including cleaning and deburring
- Multi-purpose abrasive works well on most metals
- Easy fastening and swapping of quick change discs enhances tool efficiency and worker productivity
- Tough nylon web cleans and deburrs without tearing but leaves a professional finish
- Open web is flexible and pliable, so it will not gouge the substrate and sustains part geometry
- Open web is load resistant, limiting buildup of debris and prolonging service life
- Maroon
Tech Specs
Back To Top| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
|---|---|
| 3M Brand | Standard Abrasives™ |
| Attachment Type | TR |
| Grade | Coarse |
| Overall Diameter Decimal | 2.0 in |
| Overall Diameter Metric | 50.8 mm |
| Product Form | Disc |
| Color Family | Red |
| Brand | 3M |
| Color | Maroon |
| Maximum Speed | 12000 rpm |