
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 in. A/O Very Fin.e 850325 Q200P Die TR Red Standard Abrasives™ Quick Change Buff and Blend HP Disc, 50/Carton 500 ea/Case
- Item Code: 051115-35176
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Made of non-woven material with added stiffness, the Standard Abrasives™ Quick Change Buff and Blend HP Disc has a durable web designed for applications such as removal of burrs or tough contaminants, and can be used on a variety of substrates. The quick change system offers both convenience and a secure attachment to the tool, enhancing operator efficiency and productivity.
ORDER IN MULTIPLES of 500
Features
Back To Top- HP Disc effectively removes part lines from small castings, small burrs from threaded pipes, burrs from aluminum extrusions or die cast flashing, or heavy surface oxidation
- Tough HP material is stiffer and more tear-resistant than GP material and is suitable for edge deburring and scratch blending
- Aluminum Oxide cuts sharp, helps produce a consistent scratch pattern, and works well on ferrous and non-ferrous metals
- Easy fastening and swapping of quick change discs enhances tool efficiency and worker productivity
- Open web is load resistant, limiting buildup of debris that can clog the abrasive and prolonging service life
- Red discs contain very fine (VFN) grade abrasive and can be used on a variety of substrates
Tech Specs
Back To Top| Color | Red |
|---|---|
| Brand | 3M |
| Color Family | Red |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| Overall Diameter Metric | 50.8 mm |
| 3M Brand | Standard Abrasives™ |
| Grade | Very Fine |
| Attachment Type | TR |
| Product Form | Disc |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Overall Diameter Decimal | 2.0 in |