
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 Inch x 1/4 Inch, Quick Change TR S/C Unitized Wheel 853299, 532, 10 per case
- Item Code: 051115-35209
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Soft density offers exceptional conformability which is especially important for applications with close tolerances
- Cuts faster than Standard Abrasives�� Buff and Blend non-woven products, though with less flexibility
- Silicon Carbide mineral is suitable for ferrous and non-ferrous metals, including exotic metals and titanium, as well as composites
- Open web is load resistant, contributing to longer abrasive service life
- Easy fastening and swapping of quick change disc enhances tool efficiency and worker productivity
Tech Specs
Back To Top| Converted Form | Wheel |
|---|---|
| Dimension 2 | 1/4 in |
| Grade | FIN |
| Product Form | Wheel |
| Diameter | 2 Inch |
| Dimension 3 | 1/4 in |
| Width (Metric) | 6.35 mm |
| Corporate Division Code Description | Abrasives Systems Division |
| Form Material | 532 |
| Corporate Division Code | AB |
| Density Rating | Soft |
| Diameter (Metric) | 50.8 mm |
| Dimension 1 | 2 in |
| Mineral Type | Silicon Carbide |
| Width | 0.25 Inch |
| Attachment Type | TR |
| Brand | 3M |
| Form Type | Unitized |
| Size Description | 2 in x 1/4 in |