
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 Inch x 1/4 Inch, Quick Change TR S/C Unitized Wheel 873298, 732, 10 per case
- Item Code: 051115-35230
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Harder material density and increased edge durability over 600 Series Unitized Wheels provides a longer-lasting and more aggressive wheel for increased efficiency
- Silicon Carbide mineral is suitable for ferrous and non-ferrous metals, including exotic metals and titanium, as well as composites
- Open web is load resistant, contributing to longer abrasive service life
- Easy fastening and swapping of quick change disc enhances tool efficiency and worker productivity
Tech Specs
Back To Top| Attachment Type | TR |
|---|---|
| Diameter | 3 Inch |
| Width (Metric) | 6.35 mm |
| Brand | 3M |
| Converted Form | Wheel |
| Density Rating | Medium/Hard |
| Mineral Type | Silicon Carbide |
| Width | 0.25 Inch |
| Diameter (Metric) | 76.2 mm |
| Size Description | 3 in x 1/4 in |
| Corporate Division Code | AB |
| Form Type | Unitized |
| Dimension 1 | 3 in |
| Corporate Division Code Description | Abrasives Systems Division |
| Form Material | 732 |
| Grade | FIN |
| Product Form | Wheel |
| Dimension 2 | 1/4 in |
| Dimension 3 | 1/4 in |