
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
B52 x 1/8 Inch, Unitized Mounted Point 877002, 811, 5 per inner 50 per case
- Item Code: 051115-35274
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The Standard Abrasives Unitized Mounted Point lightly deburrs, blends and finishes metal and plastic parts. Choose from many different shapes and sizes to match specific small parts with hard-to-reach areas. Unitized mounted points deburr and finish without altering the shape of the workpiece, and self-dress to continually expose fresh mineral during use for efficient operations.
ORDER IN MULTIPLES of 5
Features
Back To Top- Mounted point is securely fastened to a metal spindle for safe use with die grinders
- Non-woven construction resists loading during use
- Unitized production method compresses abrasive web for greater density and durability
- Resists smearing for cleaner surfaces and less preparation
- Self-dressing material exposes fresh grain through the life cycle
- Silicon carbide grain produces finer, brighter finishes than aluminum oxide
Tech Specs
Back To Top| Max RPM | 45300 |
|---|---|
| Size Description | B52 x 1/8 in |
| Brand | 3M |
| Corporate Division Code Description | Abrasives Systems Division |
| Shank Size | 0.12 |
| Shank Size (metric) | 3.04 |
| Attachment Type | Shaft |
| Converted Form | Mounted Point |
| Dimension 2 | 3/4 in |
| Form Type | Unitized |
| Shape | B52 |
| Diameter | 0.37 Inch |
| Form Material | 811 |
| Color | Dark Gray |
| Length (Metric) | 19.05 mm |
| Grade | CRS |
| Corporate Division Code | AB |
| Diameter (Metric) | 9.398 mm |
| Density | 8 |
| Dimension 1 | 3/8 in |
| Length | 0.75 Inch |
| Mineral Type | Silicon Carbide |