
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
12 Inch x 1/2 Inch x 1-1/4 Inch, S/C Unitized Wheel 890094, 524, 1 per case
- Item Code: 051115-35453
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Wheels in the Standard Abrasives Silicon Carbide Unitized Wheel 500 Series have a soft, conformable density, making them a good match for light-pressure blending, finishing and polishing on flat or contoured parts. When strict tolerances are required, these non-woven wheels offer operators the finesse needed to deliver precise results.
ORDER IN MULTIPLES of 4
Features
Back To Top- Soft density offers exceptional conformability which is especially important for applications with close tolerances
- Cuts faster than Standard Abrasives�� Buff and Blend non-woven products, though with less flexibility
- Silicon Carbide mineral is suitable for ferrous and non-ferrous metals, including exotic metals and titanium, as well as composites
- Runs clockwise and counterclockwise, allowing greater flexibility and versatility when paired with tools and machines
- Open web is load resistant, contributing to longer abrasive service life
- Center hole wheel comes in a range of diameters from 1-12? and attaches to tool with a unitized wheel mandrel (sold separately)
Tech Specs
Back To Top| Brand | 3M |
|---|---|
| Center Hole Diameter (Metric) | 31.75 |
| Corporate Division Code Description | Abrasives Systems Division |
| Mineral Type | Silicon Carbide |
| Width (Metric) | 12.7 mm |
| Converted Form | Wheel |
| Dimension 2 | 1/2 in |
| Width | 0.5 Inch |
| Corporate Division Code | AB |
| Diameter | 12 Inch |
| Density Rating | Soft |
| Diameter (Metric) | 304.8 mm |
| Form Type | Unitized |
| Dimension 3 | 1/2 in |
| Product Form | Wheel |
| Size Description | 12 in x 1/2 in x 1 1/4 in |
| Dimension 1 | 12 in |
| Grade | MED |
| Center Hole Diameter | 1.25 |
| Form Material | 524 |